Tradycją jest przynoszenie na ceremonię ostatniego pożegnania wieńców pogrzebowych lub wiązanek kondolencyjnych. O ile ta kwestia nie podlega wątpliwościom, dylemat często pojawia się, gdy musimy wybrać napis na szafę żałobną. Co wypada na niej zamieścić? Kiedy postawić na standardowy tekst, a w jakiej sytuacjach warto dodać coś od siebie?
Co powinno znaleźć się na szarfie pogrzebowej?
Istnieje zasada, że szarfę pogrzebową dzieli się na dwie części. W jej pierwszym fragmencie najczęściej widnieje napis nawiązujący do osoby zmarłej, w tym naszych uczuć wobec niej. Na drugim odcinku natomiast wskazujemy, od kogo pochodzi wieniec pogrzebowy. Dobierając odpowiednie słowa, należy pamiętać, że powinny być one zwięzłe, ponieważ miejsce na wstędze jest ograniczone. Warto zastanowić się nad tą kwestią dłużej, aby sformułować jednoznaczny tekst, który nikogo nie urazi.
Oryginalny lub klasyczny napis na szarfę pogrzebową
To, jaki napis przygotować powinniśmy na szarfę pogrzebową, zależy przede wszystkim od relacji, jakie łączyły nas ze zmarłą osobą. Tradycyjne, klasyczne słowa dobrze uzupełnią wieniec pogrzebowy dla między innymi szefa, rodzica kolegi lub koleżanki, sąsiada. Bardziej osobisty skrypt zadedykujmy raczej członkowi rodziny albo przyjacielowi, którego dobrze znaliśmy. Jednak ze względu na charakter uroczystości, jaką jest ostatnie pożegnanie – na szarfie pogrzebowej zwykle nie zamieszcza się potocznych sformułowań, na przykład pseudonimów znanych tylko niewielkiemu gronu znajomych.
Częstym rozwiązaniem jest stosowanie cytatów z wierszy, książek lub piosenek. Wybranie i zamieszczenie na szarfie fragmentu z ulubionego dzieła zmarłej osoby albo utworu, który razem słuchaliście – stanowi piękny wyraz pamięci oraz głębokiego, wewnętrznego pożegnania. Wśród przykładów najczęściej wybieranych cytatów można wymienić, między innymi:
- Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią się im płaci (Wisława Szymborska).
- Śmierć jest spoczynkiem podróżnego, jest kresem mozołu wszelkiego (Umberto Eco).
- Śmierć nie jest złem, a jedynie prawem obowiązującym cały rodzaj ludzki (Seneka Młodszy).
Przykłady napisów na szarfę żałobną
W obliczu żałoby wyrażenie właściwych słów bywa trudne. Z tego powodu wiele osób wybiera na szarfę pogrzebową do wieńca gotowe napisy albo wprowadza w nich drobne zmiany. Dzięki temu zyskujemy pewność, że skrypt jest odpowiedni oraz wyraża należyty szacunek. Poniżej znajdziesz przykłady tekstów na wstęgę pozwalające w sposób taktowny wyeksponować żal towarzyszący odejściu danej osoby.
1.Napis na szarfę do wiązanki pogrzebowej dla babci, mężczyzny, dziecka bądź innego członka rodziny:
- Wspaniałej żonie, mamie i babci – kochający mąż, dzieci oraz wnuki.
- Kochanemu mężowi – pogrążona w smutku żona.
- Ukochanemu tatusiowi i dziadkowi – córka Anna z mężem i dziećmi.
- Śpij spokojnie aniołku – rodzice.
- Kochanemu bratu – siostra Mariola z mężem Karolem.
2.Napis na szarfę pogrzebową dla przyjaciela, znajomego, sąsiada:
- Najlepszemu przyjacielowi – Tomasz.
- Najdroższemu koledze – Patryk.
- Kochanej przyjaciółce – Aneta.
3.Oficjalny napis na szarfę pogrzebową:
- Z żalem żegnamy – Zarząd i Dyrekcja (nazwa firmy/instytucji).
- Naszemu Drogiemu (Imię) – koleżanki i koledzy z pracy.
- Z wyrazami głębokiego smutku – przyjaciele z (nazwa firmy/instytucji).
- Mamie naszej koleżanki – przyjaciele i nauczyciele ze szkoły.
4.Uniwersalny napis na szarfę pogrzebową:
- Ostatnie pożegnanie – Adam.
- Spoczywaj w pokoju – Anna z mężem i dziećmi.
- Złączeni w modlitwie – sąsiedzi.
- Na zawsze pozostaniesz w naszych sercach.
- Z wyrazami smutku – (podpis).
W przypadku wątpliwości dotyczących wyboru odpowiedniego napisu na szarfę pogrzebową – zachęcamy do kontaktu albo odwiedzania naszej kwiaciarni w Katowicach. Z przyjemnością podpowiemy, jaki skrypt będzie właściwy, biorąc pod uwagę Twoje indywidualne oczekiwania, relacje ze zmarłą osobą oraz odczucia związane z jej ostatnim pożegnaniem. Na wyznaczony termin przygotujemy także piękny wieniec pogrzebowy albo wiązankę kondolencyjną. Zapraszamy!